Karekod Nedir Ve Nasıl Oluşturulur?

Karekod, ilk olarak 1994 yılında Japonya’da bulunan Denso Wave şirketi tarafından geliştirilmiş olan, ürünlerle ilgili bilgileri saklayan bir koddur. Ülkemizde ilk olarak ilaç kutularında kullanılan ve daha sonra zorunlu hale getirilen karekodlar, günümüzde birçok ürünün ambalajında karşımıza çıkmaktadır.

Karekod Nasıl Oluşturulur?

Karekod yapmak için geliştirilen birçok sistem vardır. Karekod oluşturma için en çok kullanılan sistemler QR Kod ve Datamatriks Kod’tur. QR Kodlar, hızlı bir tarama imkanı sağlarlar. Çok sayıda harf ve sayı içerirler. QR Kodlar, belli ölçüde meydana gelen kirlenme ve bozulmaya rağmen yine de okunabilirler. Bu yüzden diğer kodlara göre daha iyi bir kullanım imkanına sahiptir.

DataMatrix Kodlar ise daha çok ilaç sektöründe kullanılmaktadır. 10×10, 144×144 veya 8×18, 16×48’lik iki boyutlu bir alan üzerinde yerleştirilen siyah ve beyaz hücrelerden oluşur. Matematiksel olarak, siyah hücreler 1, beyaz hücreler ise 0 rakamı ile işlenerek oluşturulurlar. QR Kodlar gibi, belli ölçüde meydana gelen kirlenme ve bozunmaya rağmen okunabilir olamaları avantajlarıdır.

Online karekod oluşturabileceğiniz link : http://www.panetiket.com/karekod-olusturma

Comments are closed