Barkod Etiket Cinsleri

En fazla kullanılan ve en fazla kesim tarafından bilinen barkod etiketleri, kağıt bazlı olarak nitelendirilen etiket cinsleridir. Aslen yapışkanlı etiket olarak ifade edilse de, ürün satıcıları ve ürünü alacak olanlar tarafından ihtiyaç duyulabilecek faydalı bilgileri içeren etiket cinsleridir.

Barkod etiket tipleri arasında vellum etiket, kuşe etiket, lamine termal etiket ve eco termal etiket en sık kullanılan ve en fazla tüketilen etiket çeşitlerdir. Her biri kağıt bazlı olan bu etiket çeşitleri, farklı özelliklerde bulunmaktadır.

Kuşe etiket, kağıt bazlı sınıfının yarı parlak ve pürüzsüz yüzeye sahip olan cinsidir. Bu özelliği yapılan baskının mükemmel sonuçlar ile ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Maliyetleri emsallerine göre düşük seviyelerde bulunmaktadır. Tüm kağıt etiket cinsleri gibi, dış etkenlere maruz kaldığında yapılarında bozulmalar meydana geldiği görülmektedir.

Vellum etiket, kağıt bazlı etiket sınıfında yer alan ve yüzeyinde çukurluklar olarak ifade edilen pürüzler bulunan mat görünümdeki etiket cinsidir. Maliyet açısından incelendiğinde, kuşe etiket ile arasında fark bulunmamaktadır. Yüzeyinde bulunan çukurluklar nedeniyle mat görüntüye kavuşan bu etiketler, barkod cihazlarının ışıklı ortamda kullanılması durumunda, baskıların daha net okunmasına neden olmaktadır.

Lamine termal etiketler, ribon yöntemiyle baskı alınan, etiket yüzeyinde koruyucu bir tabaka içeren barkod etiket cinsleri arasında yer almaktadır. Termal etiketlerin karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Baskı maliyetleri düşük seviyelerde yer alan lamine etiketler, eco termal etiketlere göre daha uzun ömürlüdür.

Eco termal etiketler, yüzeylerinde koruyucu tabaka gibi bir özellik bulundurmayan, termal sıvılaşma özelliği ile kullanılan termal etiket sınıfının bir temsilcisidir. Eko termal etiketlere baskı yapılması için, direkt termal yöntemi yani, ribonlu baskı yöntemi kullanılması zorunludur.


Comments are closed