Etiket Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

Çeşitlilik gösteren her üründe olduğu gibi etiket çeşitlerinde sunulan alternatifler ihtiyaca göre tercih edilmektedir. Bu çeşitlerin kullanım alanları farklı olduğu için taşıdıkları özellikler de farklıdır. Hayatımızı kolaylaştıran etiketleri, kullandığımız iş koluna göre değiştirebiliyoruz. Farklı sektörlerde kendi iş prensibine göre tercih ediliyor. Bunlarda ilki, eko termal etiketlerdir. Diğer bir yazım şekli olarak eco termal olarak da karşımıza çıkar. Bu etiketin üzerinde koruyucu olarak  bir tabaka yoktur.

Oluşumu kâğıt üzerine termal lamine edilmesi sonucunda olur. Baskı alınması için baş bölgesindeki ısı ile birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir ve baskı gerçekleşir. Nemli ve sıcak ortamlarda bu sebeplerden dolayı kullanılmaz. Kısa süreli bir raf ömrü olduğu için kısa süreli kullanımlar için idealdir. Kullanım alanları olarak, bakliyat, kuru gıda, hastane otomasyon sektörlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu etikete baskı termal olarak yani ısı ile yapıldığı için ribon kullanılmaz. Nem, alkol, ışık ve ısı gibi istenmeyen dış etkenlere maruz kalındığı takdirde kararma olmaktadır. Buna göre kullanım alanlarında daralma görülmektedir. Bir diğer etiket çeşidi ise, lamine termal etikettir. Bu etikette ribon sarf malzemesine ihtiyaç duyulmaz ve üzerine uygulanan ısı ile baskı alınır. Bu özellikte olunca kullanım alanları, Barkod yazıcılar ve terziler olarak belirlenir. Daha fazla tercih edilme sebepleri arasında düşük maliyeti, uzun ömürlü olması ve baskı sırasında ribbona gereksinim duymadan baskı alınmasıdır. Genellikle gıda sektöründe kullanılan bu etiket türü kargo firmalarının da tercih ettiği bir üründür. Termal etiketlerin karakteristik özelliklerini taşıyarak nemden, ısıdan ve ışıktan etkilenir.

Bu özellikleri benzerlik göstermektedir. Diğer bir adı “top” etiket olarak geçer. Etiketin yüzey kısmında termal tabakanın üzerinde koruyucu bir tabakanın bulunması eco termal tabakaya göre daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Tek bir başlıkta toplamak gerekirse termal etiketler olarak adlandırabiliriz. Birbirinden farklı kullanım alanlarında tercih edilen bu etiketler bulunan şartlara göre sektörlere verilebilir. Her etiketin kendine göre özelliklerinin bulunması o sektör ile doğru orantılıdır. Nemli, kuru ve ya sıcak gibi değişkenlik gösterilen çalışma ortamlarında kullanılacak ve tercih edilecek olan bu ürünlerin değişkenlik göstermesi normaldir. 


Comments are closed